Kroatiens vackraste öar



Följ med oss till Hvar och Brac – två av Kroatiens vackraste öar!
Den som vill kombinera det bästa av två öar har nu chansen till att njuta av förtjusande vyer samt av mångtusenårig historia och många kulturminnesmärken. Vi kopplar av med sol och bad och tillbringar de ljumma sommarnätterna i de mysiga små fiskebyarna på två av de härligaste öarna i Kroatien. Frukost och middag på hotellet ingår i priset och även två utflykter med svensktalande guide.
Staden Jelsa är lokaliserad i mitten av ön Hvar och erbjuder bland annat kristallklart vatten och mysiga gränder. Staden är omringad av de två högsta bergen på ön. Här finns gamla stenhus, labyrintiska gränder och ett charmigt litet hamntorg. Vart man än vänder sig på ön så finns även lavendel, pinjeträd och stenmurar. Ön är också känd för sina välsmakande viner.
Postira är en gammal fiskeby på ön Brac, som är mest känd för sin två kilometer långa strandvik. Den pittoreska och charmiga byn andas en lugn atmosfär och påminner om Medelhavet som det en gång var. Ett av Dalmatiens äldsta vinhus finns på ön och det lokala vinet Bolski Plavac är en höjdare. Brac är den tredje stösta ön i Kroatien, lätt tillgänglig bara en timme med färja från Split.
Hotellbeskrivning:
Hotellet Hvar (Jelsa) är ett trestjärnigt hotell som ligger endast 100 m från en underbar sandstrand, lugnt belägen i pinjeskogen. Alla rum har balkong eller terrass. Här kan ni nyttja sällskapsutrymmen, inom- och utomhuspool, fitnesscenter. I närheten av hotellet finns vandringsstigar och även cykel- och dykuthyrning.
Hotellet Pastura (Postira) är ett fyrstjärnigt fräscht och modernt hotell med underbart havsläge. Alla rum har balkong. Här kan ni nyttja sällskapsutrymmen, utomhuspool, fitness, bastu, jaccuzzi, massage m.m Den fantastiska utsikten över havet, den lugna atmosfären och de vackra omgivningarna gör att detta mysiga hotell har ett stort antal återkommande stamgäster.
I priset ingår:
-Flyg T/R samt all övrig transfer i luftkonditionerade bussar,
-Boende 3 nätter på Hotell Hvar *** och 4 nätter på Hotell Pastura****
-Halvpension (frukost och middag)
-Två öutflykter
-Svensktalande guide under hela veckan.
(priset avser del i dubbelrum, enkelrum mot tillägg)
Program
Lördag. Dag 1 Split / Ön Hvar - Jelsa
Avresa från Arlanda. Efter ankomst till flygplatsen åker vi buss till Split hamn, här hinner vi med lite sightseeing och lunch på egen hand (Diocletianuspalatset, katedralen m.m.). Därefter tar vi transfer båt till Ön Hvar, där vi fortsätter färden mot Jelsa. Incheckning på Hotell Hvar där vi sedan äter middag på hotellet.
Söndag. Dag 2. Ön Hvar - Jelsa
Fri dag för egna aktiviteter och upplevelser i Jelsa. Frukost och Middag på hotellet.
Måndag. Dag 3. Ön Hvar - Jelsa
Efter frukost påbörjar vi dagens utflykt från Jelsa mot Vrboska. Vid ankomst får vi en sightseeing där vi bland annat besöker S:t Lawrencekyrkan. Efteråt besöker vi Stari Grad och även orten Hvar. Huvudorten Hvar är en charmig stad med medeltida byggnader och trevlig atmosfär. Här finns en av de äldsta fungerande teatrarna i Europa från år 1612, en vacker katedral och många andra historiska byggnader. Vi besöker även byn Vrisnik där vi kommer avnjuta lokala viner inklusive snacks. Middag på hotellet.
Tisdag. Dag 4. Ön Brac - Bol och Postira
Efter frukost beger vi oss till Bol på Ön Brac. Bol är en av de mest berömda stränderna i Kroatien som ändrar sin form och plats på grund av vindarna. Vid ankomst har vi fri tid (ca 2 h) på egen hand, där man kan avnjuta en lunch. Därefter fortsätter färden mot Postira som tar ca 30 min. Incheckning på Hotell Pastura och middag på hotellet.
Onsdag. Dag 5. Ön Brac - Postira
Fri dag för egna aktiviteter och upplevelser i Postira. Ett tips är att promenera till den fina sandviken Lovrecina som ligger ca 2 km bort. Frukost och Middag på hotellet.
Torsdag. Dag 6. Ön Brac - Postira
Efter frukost påbörjar vid dagens utflykt. Vi besöker först Vidova gora, som är den högsta bergstoppen på ön (778 m ö.h.) Platsen är uppkallad efter den lilla kyrka Sv. Vid som finns högst upp på kullen. Därefter åker vi till orten Skrip där vi besöker Brac museet. Vi besöker även orten Pucisca, en charmig ort som ligger på nordöstra Brac. Utflykten avslutas med vinprovning. Middag på hotellet.
Fredag. Dag 7. Ön Brac - Postira
Fri dag för egna aktiviteter och upplevelser. Frukost och Middag på hotellet.
Lördag. Dag 8. Ön Brac - Postira / hemresa
Efter lunch är det dags att ta farväl av reskamrater som man har träffat under den underbara resan. Avresa mot flygplats via hamnstaden Supetar.
(programmet är preliminärt med reservation för ändringar)















