Hotell Soline - Brela
Lyxig avkoppling, direkt vid stranden
Hotell Soline i orten Brela är ett exklusivt designhotell med välkomnande atmosfär och en riktig drömutsikt. Hotellet renoverades till 2021 och väntar nu på dig. Här bor du i ett arkitektoniskt mästerverk omgiven av havet. De toppmoderna hälsofaciliteterna imponerar, där du har tillgång till både utomhuspool och uppvärmd inomhuspool. Vill du unna dig lite extra besöker du hotellets berömda spa, en oas med massage och skönhetsbehandlingar. Hotellet skryter med hisnande inredning där interiören domineras av behagliga toner, glas och lyxig sten.
Rumstyper
Standard dubbelrum för 2 personer med balkong mot havssida
Superior dubbelrum för 2-3 personer med balkong
Superior dubbelrum för 2-3 personer med balkong mot havssida
Rum
De moderna och välplanerade dubbelrummen för 2-3 personer (25m²) har en ljus och påkostad inredning med stora fönster från golv till tak, som ger ifrån sig en känsla av lyx. En stor och inbjudande dubbelsäng (180 cm) eller två enkelsängar (90 cm), och i superior-rummen en mysig bäddsoffa/extrasäng för 1 person. Badrum i vacker, vit sten.
Alla rum har balkong och är luftkonditionerade, har satellit-TV, Wi-Fi, minibar, säkerhetsbox, telefon, badrum med dusch eller badkar, wc samt hårfön.
Bad
Klapperstensstrand nedanför hotellet.
Utomhus infinitypool (120m²)
Inomhuspool med sötvatten (180m²)
Uppvärmd barnpool
Poolhandukar, solstolar och parasoll vid utomhuspoolen ingår i priset.
Wellness & Spa
Stor spaavdelning på totalt 1500m²
- Bubbelpool med hydromassage
- Ångbastu, biobastu och finsk bastu
- Inomhusterrass med solstolar
- Massage (klassisk, sport, medicinsk, het sten)
- Pedikyr, manikyr
- Hälsoprogram
- Skönhetsbehandlingar
- Kroppspeeling
Måltider
Frukostbuffé ingår i priset.
Halvpension (frukost+middag) mot tillägg.
Fakta
Övrig information
- Totalt 208 rum
- Städning 7ggr/veckan
- Reception
- Vinbar med kvalitetsviner
- Restaurang
- Barer
- Poolbar
- Jacuzzi
- Lekplats
- Konferenssalar
- Frisör
- Tvättservice
- Uttagsautomat
- Spjälsäng på förfrågan
Sport och aktiviteter - Tennis (500 m från hotellet)
- Biljard
- Bordtennis
- Inomhusgolf
- Välutrustat gym och fitnesscenter
- Pilates
- Vatten-aerobics
Transfer & Service
Transfer
Transfer från flygplatsen i Split till Hotell Soline tar ca 1 timme och 10 minuter. Beroende på trafikmängd kan tidsavvikelser förekomma. Våra reseledare möter upp er på flygplatsen i Split. Läs mer om transfer
Service på resmålet
På Makarska rivieran har vi full service med skandinavisktalande personal på plats som ser till att du får ut det bästa av din semester genom att förse dig med goda råd, tips och hjälp om du behöver. Du träffar vår personal redan på flygplatsen och i ditt välkomstbrev hittar du telefonnumret till din reseledare samt datum och tid för välkomstmötet. Läs mer om service på resmålet
Om Brela
Brela är en charmig badort med mycket historia och ligger ca 15 km norr om Makarska. Brela är känd för sitt kristallklara vatten, sina underbara klapperstensstränder som sträcker sig ca 6 km och som ramas vackert in av den täta pinjeskogen. Förutom sol och bad, erbjuder Brela också ett stort matutbud, med många fantastiska restauranger och kulinariska upplevelser att testa på. Ta en promenad eller cykla längs strandpromenaden hela vägen till Makarska medans du njuter av den doftande aromatiska vegetationen. Läs mer om Brela.