Villa Rosa - Makarska
Nybyggd villa med härlig terrass i söderläge
Semesterhus för 10 personer.
Detta charmerande, helt nybyggda hus har allt som krävs för en riktigt avkopplande semester på Makarskas Riviera! Villan, som har fem sovrum, sex badrum, ett extrarum med barnsäng, och lekplats för barnen, omges av en 3000 m² stor olivträdgård. Det fullt utrustade köket öppnar upp mot en trevlig matplats och ett mysigt vardagsrum. Terrassen i söderläge bjuder på en härlig panoramautsikt över havet, öarna, staden och bergen. Kombinera solande och dopp i den uppvärmda poolen med utflykter och vandring i de sköna omgivningarna, eller utmana varandra på pingis – huset är utrustat med såväl bordtennisbord, som fitnessredskap och vandringsstavar! Och stränderna Ratac, Biloševac och Makarska ligger alldeles i närheten när andan för ljuvliga bad i havet faller på.
Huset
Totalt 5 sovrum. Alla sovrum har dubbelsäng och eget badrum i direkt anslutning. På övervåningen finns två stora balkonger där man kan njuta av morgonsolen med en kopp kaffe.
Stort, modernt kök med öppen planlösning, utrustat med allt man behöver. Vardagsrummet är mysigt och rymligt med gott om plats för hela familjen att umgås.
På husets terrass finner du den inbjudande poolen och en härlig matplats med grill.
Bad
Uppvärmd pool ( 30m²) 1,5 m djup.
Övrigt
Totalt 300m². Plats för upp till 10 personer. Tvättmaskin, diskmaskin, kaffemaskin, mikro, hårfön, spjälsäng finns i huset (måste föranmälas). Barnrum. Sängkläder och handdukar samt avresestädning ingår, dock ej städning under veckan. Fitnessrum. Garage. Rökning ej tillåtet.
Bra service och vänligt mottagande av husägaren.
Vi bodde 10 personer i Villa Rosa, helt fantastiskt hus. Trevliga och väldigt gästvänliga ägare som tipsade om restauranger bl a. Kom även och bjöd på bröd, ost, prosciutto samt vin från egna gården. Mycket uppskattat. Rekommenderar starkt att hyra det huset.
Villa Rosa var ett fantastiskt fint hus som hade allt man kan önska jag reste med hela min familj 6 vuxna 5 barn. Trevliga ägare dom kom och bjöd på lite ost skinka hembakt bröd och vin. Även presenter till vårt barnbarn som fyllde 1 år!
Villa Rosa, mycket fin villa i toppklass. Rest med hela familjen 10 st, 10 - 70 år.
Fakta
Om Makarska
Staden Makarska är en trivsam badort och centrum för turismen på Rivieran. Här möts ni av ett myllrande folkliv, nöjen och bad. Utbudet av restauranger, butiker och barer är stort. Slå er ned på ett café och betrakta folklivet från den palmkantade strandpromenaden eller låt er imponeras av den mäktiga bergskedjan Biokovo och det klara havet. Med båt finns öarna Brac och Hvar inom räckhåll. Läs mer om Makarska
Transfer & Service
Transfer
Transfer från flygplatsen i Split till Villa Rosa tar ca 1 timme 20 minuter. Beroende på trafikmängd kan tidsavvikelser förekomma. Våra reseledare möter upp er på flygplatsen i Split. Läs mer om transfer
Service på resmålet
I Makarska har vi full service med skandinavisktalande personal på plats som ser till att du får ut det bästa av din semester genom att förse dig med goda råd, tips och hjälp om du behöver. Du träffar vår personal redan på flygplatsen och i ditt välkomstbrev hittar du telefonnumret till din reseledare samt datum och tid för välkomstmötet. Läs mer om service på resmålet